YAMMA ENSEMBLE


Yamma Ensemble - zespół rozpoczął swoją działalność jako grupa przyjaciół, którzy postanowili wrócić do korzeni i wykonywać utwory swoich przodków. Unikatowość repertuaru sprawiła, że muzycy z Yamma Ensemble szybko zyskali międzynarodową sławę, wydali dwie płyty i koncertują na całym świecie, wciąż pielęgnując tradycję Bliskiego Wschodu, w której się narodzili. Zespół w swojej twórczości główny nacisk kładzie na język hebrajski będący jedynym wciąż żywym językiem kananejskim. Yamma Ensemble wykonuje również tradycyjną muzykę żydowskich diaspor – pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, Sefardyjczyków, a także muzykę chasydzką o fascynujących formach i rytmach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wszystko to usłyszymy w Warszawie! Liczne grono fanów na całym świecie oraz miliony wyświetleń utworów na youtube potwierdzają wyjątkowość muzyki tworzonej przez Yamma Ensemble.
MILO ENSEMBLE


MILO Ensemble to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. Muzyka wykonywana przez zespół jest bardziej zbliżona do korzeni etno i grana jest na instrumentach akustycznych – saksofony, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby. Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu i jazzu. Koncert ME jest formą podróży po kontynentach i stylach.

Pomysłodawcą, twórcą i liderem MILO Ensemble jest niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień i kultur – Milo Kurtis – współzałożyciel Maanam, członek i współzałożyciel Osjana, Izraela, Voo Voo i innych kultowych, polskich zespołów. Milo zapraszał do nagrań również artystów tej klasy, co Tomasz Stańko, który nagrał z nim dwa albumy (Osjan i Tribute to Don Cherry). Współpracował też na scenie ze słynnym amerykańskim współtwórcą free Jazzu – Donem Cherry i Bobem Stewartem.
ALINA BZHEZHINSKA


Alina Bzhezhinska - posiadająca ukraińsko - polskie korzenie, obecnie mieszkająca w Londynie Alina Bzhezhinska jest światowej sławy harfistką i laureatką nagrody PRS Women Make Music. Występowała już z czołowymi muzykami klasycznymi i jazzowymi, takimi jak Shabaka Hutchings, Django Bates, Miguel Atwood-Ferguson i Glasgow String Quartet, a jej duet, z wielokrotnie nagradzanym jazzowym wokalistą Niki Kingem, wspierał na scenie samego Gregory'ego Portera.

Doceniony przez krytyków kwartet Aliny pojawił się na EFG London Jazz Festival 2017 w specjalnym, potrójnym projekcie z udziałem Denysa Baptiste'a i Pharoah Sandersa - "Koncert dla Alicji i Johna" oraz został nominowany do nagrody Best Live Experience of the Year podczas 2018 Jazz FM Awards.

Jej nowy album, zatytułowany Inspiration, został wydany z dużym uznaniem krytyków w czerwcu 2018 roku za pośrednictwem Ubuntu Music. Kwartet, który w czerwcu zagra w krakowskim Piecu ma za sobą koncerty na Glasgow Jazz Festival, Edinburgh International Festival, w Royal Albert Hall i Ronnie Scott's Jazz Club.

 POWRÓT