SONA JOBARTEH


Sona Jobarteh - pierwsza kobieta w Afryce, która postanowiła przełamać męską dominację w tradycji gry na harfie kora – instrumencie zachodnioafrykańskich griotów. Urodzona w Londynie, swój czas dzieliła między Wielką Brytanię, a kraj ojca – Gambię. W dawny repertuar i historię kory zgodnie z tradycją wprowadzili ją ojciec i starszy brat. Dziś jest wszechstronnie wykształconą muzycznie instrumentalistką, wokalistką, kompozytorką, producentką, wraz z ojcem założyła w Gambii szkołę, w której dzieci uczą się muzyki i kultury dawnego imperium Mandingów. Podkreśla znaczenie podtrzymywania tradycji, ale w zmodernizowany sposób, pasujący do współczesnego społeczeństwa, czego sama jest najlepszym przykładem.

Sona gra na najważniejszym obok balafonu instrumencie griotów ludu Mandingo, założyciela średniowiecznego imperium Afryki Zachodniej. Griot to depozytariusz ustnej pamięci zbiorowej królestwa, społeczności, rodziny, który przemawia za pomocą słowa i muzyki. Według legendy to nie mężczyzna jednak, a kobieta – bóstwo zamieszkujące jaskinie Kansala w Gambii – grała przepięknie na pierwszej korze. Sona jest więc nie tylko spadkobierczynią tradycji klanu griotów, ale i owego żeńskiego bóstwa. Wielki talent – śpiewaczka, wirtuozka, kompozytorka – w fascynujący sposób przekracza granice tradycji łącząc różne style i gatunki muzyczne, zarówno z Afryki, jak i z Zachodu, by opowiadać o kulturowej tożsamości, byciu kobietą, miłości.
DAGADANA


DAGADANA  już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.

Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.

DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 26 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach.

 POWRÓT