MIKIS THEODORAKIS ORCHESTRA


Mikis Theodorakis Orchestra to wyjątkowy projekt, który celebruje spuściznę jednego z największych greckich kompozytorów, wykonując piosenki i kompozycje z jego ponad 70-letniej kariery

Styl Mikisa Theodorakisa jest całkowicie rozpoznawalny, przekracza granice między tradycyjnymi greckimi stylami, klasyczną kompozycją i muzyką współczesną – wszystkie etykiety są zbyt restrykcyjne, by uchwycić jego brzmienie. Wykorzystując w swoich kompozycjach grecką poezję i instrumenty ludowe, takie jak buzuki, Theodorakis odcisnął silny i trwały ślad w kulturze XX wieku. Na całym świecie Artysta ożywił i zainspirował miliony fanów zarówno swoją muzyką, jak i działalnością polityczną, co przyniosło mu karę więzienia jak i wygnanie.

Mikis Theodorakis zmarł 2 września 2021 roku, ale jego muzyka żyje dalej. Szczególnie znany ze swojej ścieżki dźwiękowej do greckiego filmu „Zorba”, pozostawił po sobie ogromny katalog muzyki kameralnej, oper, symfonii i prawie 1000 piosenek. Koncert Mikis Theodorakis Orchestra to wydarzenie skupiające się na Jego najważniejszych utworach, a także poruszających melodiach z filmów, które skomponował. Warto podkreślić, że uczestnikami Mikis Theodorakis Orchestra są między innymi bliscy członkowie rodziny Artysty, przez co koncert tego projektu ma wyjątkową wartość..
AKSAK BALKAN TRIO


Aksak Balkan Trio to specjalny projekt trójki muzyków zespołu kierowanych przez Mashę Natanson, koncentrujący się wokół muzyki bałkańskiej - kameralny, nowy program pełen słonecznych dźwięków znad Morza Egejskiego, melancholijnych nut z przedmieść Bukaresztu, zawadiackich piosenek z portowych dzielnic Salonik oraz ognistych bałkańskich rytmów.

O tym niesamowitym zespole można przeczytać między innymi następujące opinie:

"Jeden z najbardziej dynamicznych i najznakomitszych zespołów folkowych z Europy Wschodniej jaki od dawna słyszałem..."
- Simon Broughton, Songlines (UK)

"W Polsce nikt tak wspaniale nie gra muzyki cygańskiej..." - Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio.

 POWRÓT