DHAFER YOUSSEF


Dhafer Youssef, arab. ظافر يوسف (ur. 1967, Teboulba, Tunezja) - tunezyjski muzyk sufi, qawwali, fusion, jazzu i world music; mistrz lutni oud. Jest obywatelem Austrii. Mieszka na stałe w Paryżu. W wieku 5 lat zaczął śpiewać tradycyjne pieśni islamskie. Ucząc się przez słuchanie muzyki, przejął brzmienie sufi, tworząc jednocześnie własny, bardzo indywidualny styl. W 1990 r. przeniósł się do Wiednia. Teraz mieszka głównie we Francji w Paryżu. Bardzo dużo koncertuje po świecie. Współpracował z wieloma muzykami, m.in. z Anną Marią Jopek, Renaudem Garcią-Fonsem, Markusem Stockhausenem, Nilsem Petterem Molværem, Carlo Rizzo, Nguyên Lê, Jatinderem Thakurem, Sainkho Namchylak, Paolo Fresu, Arto Tuncboyacianem, Lindą Sharrock, Wolfgangiem Puschnigiem, Christianem Muthspielem, Jamey Haddadem, Ivą Bittova, Tomem Cora, itd. Inspirację i oparcie czerpie z tradycji sufizmu, muzyki świata i jazzu. Jego debiutancki album "Malak" został wydany w roku 1999 przez wytwórnię Enja. W latach 1999 - 2001, po ukazaniu się albumu, Dhafer, wraz ze swoim kwartetem (Markus Stockhausen – trąbka, Dieter Ilg lub Renaud Garcia-Fons – bass, Patrice Heral – perkusja) koncertowali w całej Europie. Wówczas współpracował także z muzykami ze Skandynawii: perkusistką Marilyn Mazur i z trębaczem Nilsem Petterem Molværem. Otrzymał też wtedy zaproszenie od gitarzysty basowego Billa Lasswela do wzięcia udziału w Festiwalu Muzyki Sakralnej w Hiroszimie, który odbywał się w maju 2001 roku. Drugi album Dhafera pt. "Electric Sufi" został nagrany w Nowym Jorku, Kolonii i Paryżu. Trzeci album artysty pt. "Digital Prophecy" to połączenie electrojazzu i kultury sufi. Także kolejny album, z 2006 r., "Divine Shadows", został doskonale przyjęty przez krytyków i publiczność na całym świecie. Tytuł albumu z roku 2010 nawiązuje do postaci jednego z najwybitniejszych poetów arabskich Abu Nuwasa, tworzącego w VIII/IX w. na terenie obecnego Iraku, piewcy wina w poezji arabskiej, stąd podtytuł albumu "The Wine Ode" (Oda do wina).
W Polsce koncertował m.in. z Anną Marią Jopek, z muzykiem hinduskim Jatinderem Thakurem czy z kwartetem Koehne.

KAROLINA CICHA & SPÓŁKA


Karolina Cicha jest wokalistką, kompozytorką i multiinstrumentalistką zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Jej płyta „TANY” była nominowana do Fryderyka w kategorii Muzyka Świata. Cicha ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. W 2015 roku Cicha znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX - największym festiwalu World Music na świecie. Wraz ze SPÓŁKĄ zdobyła GRAND PRIX i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". SPÓŁKA to zespół muzyków specjalizujących się w grze na różnorodnych instrumentach etnicznych. Aranżacje zespołu oscylują na syku tradycji i współczesności. Obecny kierunek poszukiwań zespołu to etniczny groove, rytm, energia oraz melodyjność, która pozwala zachować prawdę emocji i metafizyki. Na koncercie obok utworów z nominowanej do Fryderyka płyty „Tany” usłyszymy także pieśni z najnowszej płyty „Karaimska Mapa Muzyczna”.
Cicha & Spóła wystąpili m.in. na festiwalach: Jodphur Riff (Indie), WOMEX (Official Selection); Open Air (Polska), World Music Fest (USA); TFF Rudolstadt (Niemcy); Sibiu International Theatre Festival (Rumunia), FMM Sines Festival (Portugalia);  Cheoyong Culture Festival (Korea Południowa); Music Mela (Pakistan); Isole che Parlano (Sardynia); Global Union (USA); Lotus Fest (USA); Gypsy Festival Drom (USA); Art Pole (Ukraina); Suklegos (Litwa); Folkbaltica (Niemcy/Dania); Ethnoport, Skrzyżowanie kultur (Polska); Euroradio Folk Festiwal (Szwecja); Kamianitza (Białoruś);  Les Traversées Tatihou (Francja); Five Temples Festival (Węgry); ; LaMama Theatre (USA); Menuo Juodaragis (Litwa).

 POWRÓT